IDNLearn.com offers a seamless experience for finding and sharing knowledge. Ask your questions and receive comprehensive, trustworthy responses from our dedicated team of experts.

Teri joined the Yummy Frozen Yogurt Club. One of the member’s benefits is getting $0.65 off each yogurt cone purchased. Last month, she had yogurt 5 times and spent $24.35. The following equation will help determine how much the regular price of a cone would have been. 5(p – 0.65) = 24.35 Which steps solve the equation?