Get the information you need with the help of IDNLearn.com's expert community. Discover in-depth answers from knowledgeable professionals, providing you with the information you need.

Music lessons cast $20 per week How much do 6 weeks of lesson cost

Sagot :

[tex]20\$\ for\ 1\ week\\ x\ for\ 6\ weeks\\\\ proportion:\\ 20-1\\x-6\\\\cross\ multiplication\\\\ 20*6=x\\\\ 120=x\\\\ 6\ weeks\ of \ lessons\ cost\ 120\$. [/tex]
[tex]20*6=120 [/tex] 20=$20 per week 6=6 weeks
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. IDNLearn.com is committed to your satisfaction. Thank you for visiting, and see you next time for more helpful answers.