Discover new perspectives and gain insights with IDNLearn.com. Join our knowledgeable community and get detailed, reliable answers to all your questions.
A roadside vegetable stand sells pumpkins for $5 each and squashes for $3 each. One day they sold 6 more squash than pumpkins and their sales totaled $98. Write and solve a system of equations to find how many pumpkins and squash they sold
Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. IDNLearn.com has the answers you need. Thank you for visiting, and we look forward to helping you again soon.