Connect with a community that values knowledge and expertise on IDNLearn.com. Our platform is designed to provide trustworthy and thorough answers to any questions you may have.

At a pizza place, a large pizza cost $7. 50 and toppings cost $0. 50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.