IDNLearn.com provides a comprehensive solution for all your question and answer needs. Get accurate and detailed answers to your questions from our dedicated community members who are always ready to help.

Find the cost of 14kg of flour if 4kg of them cost $28

$78
$88
$98​


Sagot :

Unit rate:
$28 divided by 4kg = $7 per kg

$7 • 14kg = $98

It will cost $98 to buy 14kg of flour.

Answer:

$98

Step-by-step explanation:

For this we will set the equations equal and cross multiply.

(4 / 28) = (14 / x)

4x = 392

x = 98