IDNLearn.com provides a comprehensive solution for all your question and answer needs. Get accurate and detailed answers to your questions from our dedicated community members who are always ready to help.
Sagot :
Unit rate:
$28 divided by 4kg = $7 per kg
$7 • 14kg = $98
It will cost $98 to buy 14kg of flour.
$28 divided by 4kg = $7 per kg
$7 • 14kg = $98
It will cost $98 to buy 14kg of flour.
Answer:
$98
Step-by-step explanation:
For this we will set the equations equal and cross multiply.
(4 / 28) = (14 / x)
4x = 392
x = 98
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Thank you for trusting IDNLearn.com. We’re dedicated to providing accurate answers, so visit us again for more solutions.