Get comprehensive answers to your questions with the help of IDNLearn.com's community. Our platform is designed to provide accurate and comprehensive answers to any questions you may have.

Ms. Morgan plans to serve cookies at a class party. Each package of cookies costs $2.49 and contains 6 cookies. Ms. Morgan has $17.00 to spend. Will Ms. Morgan have enough money to provide each of her 19 students with 2 cookies each?

Sagot :

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

If you do 17/2.49 is 6.8

6.8 * 6 is 40.8

With 19 students 40.8/19 is  2.1, which rounded down would just be 2

So yes

Answer: No

Step-by-step explanation:

At $2.49, $17 can buy 6 packs of cookies. There are six packs of 6 cookies so 36 cookies.

36/19= 1.89

So no, She cannot provide her 19 students with 2 cookies each.