Find solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's expert community. Discover comprehensive answers to your questions from our community of experienced professionals.

Callie's Craft Store offers knitting lessons. They charge $25 for the class and another $3.75 for each roll of yarn that a student wants to use. How many rolls of yarn did Sandra use if it cost her $40 to take the class? Let r represent the number of rolls of yarn that Sandra used. Which answer choices show the correct equation and solution for this situation?

Sagot :

Answer: x=4

Step-by-step explanation:

  1. 25+3.75×x=40
  2. 25+3.75x=40
  3. 3.75x=40-25
  4. 3.75x=15
  5. x=15/3.75
  6. x=4

We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Find precise solutions at IDNLearn.com. Thank you for trusting us with your queries, and we hope to see you again.