At IDNLearn.com, find answers to your most pressing questions from experts and enthusiasts alike. Join our Q&A platform to receive prompt and accurate responses from knowledgeable professionals in various fields.
Sagot :
Answer:
- 48.4°
Step-by-step explanation:
The smallest angle is opposite to the smallest side.
Use the law of cosines to find the angle opposite to side with the length of 10 cm:
- cos A = (b² + c² - a²)/(2bc)
- cos x = (11² + 13² - 10²)/(2*11*13)
- cos x = 190/286
- cos x = 0.664 (rounded)
- x = arccos (0.664)
- x = 48.4° (rounded)
Use law of cosines
- cosX=(b²+c²-a²)/2bc
- cosX=(13²+11²-10²)/2(13)(11)
- cosX=0.66
- X=cos^{-1}(0.66)
- X=48.4°
We appreciate your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Your questions deserve precise answers. Thank you for visiting IDNLearn.com, and see you again soon for more helpful information.