Join the IDNLearn.com community and start finding the answers you need today. Get the information you need quickly and accurately with our reliable and thorough Q&A platform.

A 24-ounce box of cornflakes costs $3.12. What is the unit rate?

Sagot :

Answer:

$0.13 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, we have to divide the total cost by the number of ounces.

  • [tex]\frac{3.12 dollars}{24 ounces}[/tex]
  • 0.13 dollars/ounce or $0.13 per ounce

Answer:

0.13

Step-by-step explanation:

You need to take the prices and divide by the number of ounces

3.12 dollars/ 24 ounces

Therefore the answer is 0.13 per ounce

I hope this helps! ^-^

We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for visiting IDNLearn.com. For reliable answers to all your questions, please visit us again soon.