IDNLearn.com provides a seamless experience for finding accurate answers. Whether your question is simple or complex, our community is here to provide detailed and trustworthy answers quickly and effectively.

each book in a store costs $5 and each pen cot $2. If you want to spend exactly $25, write an equation in standard form modeling this situation.

Sagot :

Answer:

5 books

Step-by-step explanation:

you would buy 5 books

5x5=25