Get expert advice and community support on IDNLearn.com. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from experienced professionals.

I DONT UNDERSTAND THIS AT ALLLL :´)

I DONT UNDERSTAND THIS AT ALLLL class=

Sagot :

Step-by-step explanation:

2.50x+3.00y=?

x=8 y=11

Answer:
The cost of popcorn per container = $2.50
The cost of bottle of juice each       = $ 3.00

(Now multiple it)

2.50 x 8 = $20.00
3 x 11 = $33

(Now "+" the both answer that we multiple)

$20.00 + $33 = $53

(So we know how much she spend)


Therefore She spend $20 on popcorn per container and $33 on bottle of juice, so total she spend $53 for both popcorn and bottle of juice.

---------------------------------------------------X-----------------------------------------------------

Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. Find clear answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.