Solve your doubts and expand your knowledge with IDNLearn.com's extensive Q&A database. Receive prompt and accurate responses to your questions from our community of knowledgeable professionals ready to assist you at any time.
Answer:
500kJ
Explanation:
Common equation;
GPE = mgh
m = mass - in kg
g = gravitational field strength - in N/kg
h = height lifted/lowered - in meters
GPE = 10kg × 10N/kg × 5000m
GPE = 500000Nm
GPE = 500000J
GPE = 500kJ
Please mark me branliest thank you!!!!!!!