Discover how IDNLearn.com can help you learn and grow with its extensive Q&A platform. Our platform is designed to provide quick and accurate answers to any questions you may have.
Sagot :
x - the cost of one orange
y - the cost of one banana
[tex]5x+6y=2.05 \ \ \ |\times (-4) \\ 7x+8y=2.79 \ \ \ |\times 3 \\ \\ -20x-24y=-8.2 \\ \underline{21x+24y=8.37 \ \ \ \ } \\ 21x-20x=8.37-8.2 \\ x=0.17[/tex]
The cost of each orange is $0.17.
y - the cost of one banana
[tex]5x+6y=2.05 \ \ \ |\times (-4) \\ 7x+8y=2.79 \ \ \ |\times 3 \\ \\ -20x-24y=-8.2 \\ \underline{21x+24y=8.37 \ \ \ \ } \\ 21x-20x=8.37-8.2 \\ x=0.17[/tex]
The cost of each orange is $0.17.
$0.17
That's the answer because if she does purchase 13 oranges because 7 plus 5 it's 13
That's the answer because if she does purchase 13 oranges because 7 plus 5 it's 13
We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Find reliable answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more trustworthy solutions.