IDNLearn.com is your trusted platform for finding reliable answers. Our Q&A platform offers reliable and thorough answers to help you make informed decisions quickly and easily.
Sagot :
The equation computed shows that the price of apple is $2 and the price of banana will be $2.75.
How to compute the equation?
Christopher sold 35 pounds of apples and 34 pounds of bananas for a total revenue of $163.50. This will be:.
35a + 34b = 163.50
He also sold 15 pounds of apples and 17 pounds of bananas for a total revenue of $76.75. This will be:
15a + 17b = 76.75
Equate both equations
35a + 34b = 163.50 ..... i
15a + 17b = 76.75 ...... ii
Multiply equation i by 15.
Multiply equation ii by 35
525a + 510b = 2452.50 .... iii
525a + 595b = 2686.25 .... iv
Subtract equation iii from iv
85b = 233.75
b = 233.75/85
b = 2.75.
The price of banana is $2.75.
The price of apple will be:
35a + 34b = 163.50
35a + 34(2.75) = 163.50
35a + 93.50 = 163.60
35a = 163.50 - 93.50
35a = 70
a = 70/35
a = 2
The price of apple is $2.
Learn more about equations on:
https://brainly.com/question/13763238
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Your questions find clarity at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.