IDNLearn.com is designed to help you find reliable answers quickly and easily. Ask your questions and receive accurate, in-depth answers from our knowledgeable community members.

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Sagot :

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32