IDNLearn.com is your go-to resource for finding answers to any question you have. Discover detailed answers to your questions with our extensive database of expert knowledge.
Sagot :
Answer: 225 V
Explanation:
Given:
Secondary voltage,V2 = 150v
Resistance is connected across secondary winding,∴R2 = 20Ω
Supply current, ie, I1 = 5A
[tex]\text{Now, secondary current,} \ $I_{2}=\frac{V_{2}}{R_{2}}=\frac{150}{20}=7.5$$\therefore I_{2}=7.5 \mathrm{~A}$For Transformers, we have $\frac{N_{2}}{N_{1}}=\frac{V_{2}}{V_{1}}=\frac{I_{1}}{I_{2}}$ so, Taking $\frac{N_{2}}{N_{1}}=\frac{l_{1}}{l_{2}}$ inserting all given \& obtained values, we get $\frac{N_{2}}{N_{1}}=\frac{5}{7.5}$$\therefore \text { Turns ratio }=\frac{N_{1}}{N_{2}}=\frac{7.5}{5}=\frac{3}{2}=3: 2$[/tex]
[tex]\text{Again taking,}\frac{N_{1}}{N_{2}}=\frac{V_{2}}{V_{1}}$ \\So, \\$V_{1}=\frac{N_{1}}{N_{2}} V_{2}\\$ inserting all values, we get, $V_{1}=\frac{7.5}{5} * 150=225$\\Therefore, \fbox{Primary voltage, {$V_{1}=225 \mathrm{~V}$}}[/tex]
We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.