Get the information you need from a community of experts on IDNLearn.com. Our platform offers comprehensive and accurate responses to help you make informed decisions on any topic.

The fixed costs of a pizza shop are $24,000 a month. The pizza shop charges $8 per pizza and the variable cost to make each pizza is $3. How many pizzas does the company need to sell per month to break even?
What would the break even point be if the fixed and variable costs remained the same, but you increased the price of each pizza to $9?