IDNLearn.com: Where questions are met with accurate and insightful answers. Our platform is designed to provide trustworthy and thorough answers to any questions you may have.

ome friends went to the local movie theater and bought four large buckets of popcorn and six boxes of candy. The total for the snacks was $46.50. The last time you were at the theater, you bought a large bucket of popcorn and a box of candy, and the total was $9.75. How much would 2 large buckets of popcorn and 3 boxes of candy cost?
Type the price of one bucket of popcorn here.

Type the price of one box of candy here.


How much would 2 large buckets of popcorn cost?

How much would 3 boxes of candy cost?


How much would 2 large buckets of popcorn and 3 boxes of candy cost?


Sagot :

Answer:

One bucket of popcorn:  6$

One box of candy: $3.75

2 buckets of popcorn:  $12

3 boxes of candy:  $11.25

2 buckets of popcorn and 3 boxes of candy:  $23.25

Step-by-step explanation:

We can find the cost of one bucket of popcorn and one box of candy using a system of equations

[tex]4P + 6C=46.50\\P + C =9.75[/tex]

We can use the elimination method and thus multiply the second equation by -4:  

[tex]4P + 6C = 46.50\\-4(P+C=9.75)\\\\4P + 6C = 46.50\\-4P -4C=-39\\\\2C = 7.5\\\\C = 3.75[/tex]

We can plug C into the second equation to find P:

[tex]P + 3.75 = 9.75\\P = 6[/tex]

Thus, the cost of two buckets of popcorn is 6 * 2 = $12

And the cost of three boxes of candy is 3.75 * 3 = $11.25

And the cost of both two buckets of popcorn and three boxes of candy is (6*2) + (3*3.75) = 12 + 11.25 = $23.25