Connect with a knowledgeable community and get your questions answered on IDNLearn.com. Discover in-depth answers to your questions from our community of experienced professionals.
Answer:
[tex]40h[/tex]
Explanation:
Use the velocity formula to solve
[tex]v = \frac{d}{t}[/tex]
In this question, you are given velocity [tex]v = 45km/h[/tex], and you are given a distance, [tex]d = 1800km[/tex]. Time in this question is what you'll need to find.
Start by rearranging the velocity formula, to isolate for t.
[tex]v = \frac{d}{t}[/tex]
Start by multiplying both sides by t
[tex]v(t) = \frac{d}{t}(t)\\\\vt = d[/tex]
Then divide both sides by v.
[tex]vt\frac{1}{v} = d/v\\ \\t = \frac{d}{v}[/tex]
Now that you've isolated for time, sub in your values and calculate.
[tex]t = \frac{d}{v} = \frac{1800km}{45km/h} = 40 h[/tex]