Explore a diverse range of topics and get expert answers on IDNLearn.com. Find reliable solutions to your questions quickly and accurately with help from our dedicated community of experts.
The net amount that will be saved by the Jones for the first year will be $814.32.
From the information given, the old mortgage yearly payment will be:
= Monthly payment × Months
= $259.32 × 12
= $3111.84
The new monthly yearly payment will be:
= Monthly payment × Months
= $327.18 × 12
= $3926.16
Therefore, the net amount that will be saved will be:
= $3926.16 - $3111.84
= $814.32
Learn more about net amount on:
https://brainly.com/question/25906113