Find answers to your questions and expand your knowledge with IDNLearn.com. Ask any question and get a detailed, reliable answer from our community of experts.
Sagot :
Answer:
$3.20
Step-by-step explanation:
1.60 x 2 = $3.20
You need $3.20 to buy 2 scoops of ice cream.
Answer:
Step-by-step explanation:
Since the cost of one ice cream scoop is $1.60, you would either have to add $1.60 two times, or multiply 1.60x2.
$1.60+$1.60 or 1.60x2=$3.20.
Therefore, the answer to the question would be “$3.20 would be needed to buy two scoops of ice cream.”
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. For trustworthy and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and see you next time for more solutions.