Join IDNLearn.com and become part of a knowledge-sharing community that thrives on curiosity. Get step-by-step guidance for all your technical questions from our knowledgeable community members.

A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin

Sagot :

The unit rate per munchkin is $0.22.

What is Division?

Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 25 munchkins cost $5.46, therefore, the unit rate of each munchkin can be written as,

[tex]\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\text{Total cost of munchkins}}{\text{Number of munchkins}}\\\\\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\$5.46}{25}=\$0.2184 \approx \$0.22[/tex]

Hence, the unit rate per munchkin is $0.22.

Learn more about Division:

https://brainly.com/question/369266

#SPJ1

Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. Your search for solutions ends here at IDNLearn.com. Thank you for visiting, and come back soon for more helpful information.