IDNLearn.com provides a collaborative platform for sharing and gaining knowledge. Ask your questions and receive detailed and reliable answers from our experienced and knowledgeable community members.

Peter weighs is 105 kg. His wants to lose 500 g per week. How many weeks will it take for him to have a mass of 90 kg

Sagot :

Answer:

30

Step-by-step explanation:

500 g = 1/2 kg => 2 weeks he loses 1 kg

105 - 90 = 15 kg

So he needs to take 30 weeks in total. ( 15 * 2)

  • 500g=0.5kg

Let weeks be x

So

  • 105-0.5x=90
  • 0.5x=105-90
  • 0.5x=15
  • x=15/0.5
  • x=30weeks