Join the IDNLearn.com community and start finding the answers you need today. Discover comprehensive answers to your questions from our community of experienced professionals.

There are two unit rates for every rate, true or false?

Sagot :

Answer:

True

Step-by-step explanation:

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. This is not a ratio of two like units, such as shirts. This is a ratio of two unlike units: cents and ounces