Get expert advice and community support on IDNLearn.com. Our platform is designed to provide reliable and thorough answers to all your questions, no matter the topic.

Jack went to the store to buy orange juice. The one-liter container was $2.99. The one-quart container was the same price. Which is the better buy?

Sagot :

Answer:

One-liter

Explanation:

The one-liter one is better because one-liter is more than one-quart so the we are paying equal for both but getting less for one so pay equal get more.

Hope this helps you.

please mark me brainliest