From science to arts, IDNLearn.com has the answers to all your questions. Join our platform to receive prompt and accurate responses from experienced professionals in various fields.

The price of broccoli is $1.25 per pound. Let y be the total cost in dollars of buying r pounds of broccoli.

What equations represents this situation?
r -1.25y y - 1.25r r = y + 1.25 or y = r + 1.25