From everyday questions to specialized queries, IDNLearn.com has the answers. Our experts provide prompt and accurate answers to help you make informed decisions on any topic.

PLSS HELPPP!!!!!! HURRYYY!!! THXXX!!!Kylie compared the price per pound of two types of apples at her grocery store. She used the equation y=0.85x to represent y, the total cost in dollars of x pounds of apple A. She entered into the table below the cost of some weights of apple B.




What is the difference in the price per pound between apple A and apple B?


A

$0.40


B

$0.85


C

$1.25


D

$2.10


PLSS HELPPP HURRYYY THXXXKylie Compared The Price Per Pound Of Two Types Of Apples At Her Grocery Store She Used The Equation Y085x To Represent Y The Total Cos class=

Sagot :

Answer:

Choice A is the correct answer.

Step-by-step explanation:

We can compare the prices by taking one of the weight values from the table for apple B and plug it into the equation for apple A.

For example, let's take 4 from the table. The equation would look like this:

y = 0.85(4) = $3.40.

This is the price of 4 pounds of apple A. However, the price for 4 pounds of apple B is $5.00.

5.00 - 3.40 = $1.60. This is the difference in price between 4 pounds of apple A and 4 pounds of apple B. If we want to find the difference per 1 pound, just divide 1.60 by 4.

1.60 / 4 = $0.40.

Therefore, the answer is Choice A.

We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Your questions deserve reliable answers. Thanks for visiting IDNLearn.com, and see you again soon for more helpful information.