Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's expert users. Find reliable solutions to your questions quickly and easily with help from our experienced experts.
The total sales of the year after is Rs. 1857143
He gets 1.5% commission on the total annual sales and a bonus of 2% on the sales above Rs. 20,00,000.
Therefore, since he received a bonus, the sale is over Rs. 20,000.
Hence,
let
x = total sales
Therefore,
1.5% of x + 2% of x = 65000
1.5 / 100 × x + 2 / 100 × x = 65000
0.015x +0.02x = 65000
0.035x = 65000
x = 65000 / 0.035
x = 1857142.85714
Therefore,
total sales = Rs. 1857143
learn more on commission and sales here: https://brainly.com/question/24522022
#SPJ1