Find answers to your questions and expand your knowledge with IDNLearn.com. Ask anything and receive prompt, well-informed answers from our community of knowledgeable experts.

A sewing machine uses 1.6kWh of electricity in one day. If electricity costs 9p per unit, what is the total cost in pence of using the sewing machine that day? Give your answer to 3 significant figures.

Sagot :

Answer:

[tex]\huge\boxed{\sf 1.6\ units = 14.4p}[/tex]

Explanation:

Since,

1 kWh = 1 unit

So,

1.6 kWh = 1.6 units

If,

1 unit = 9p

1.6 units = 9p × 1.6

1.6 units = 14.4p

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]