IDNLearn.com provides a seamless experience for finding accurate answers. Our experts provide timely and accurate responses to help you navigate any topic or issue with confidence.
Based on the costs given for PCB Corporation, the Variable costs per unit are:
The variable cost per unit is:
= (Direct material + Direct labor + Indirect labor) / Units produced
= (7,500 + 18,000 + 4,500) / 3,000
= $10 per unit
The variable cost per unit for utilities is:
= (Total cost of utilities - Fixed portion of utilities cost) / Units produced
= (2,100 - 300) / 3,000
= $0.60
The variable cost per unit for maintenance is:
= (Total cost of maintenance - Fixed portion of maintenance cost) / Units produced
= (1,100 - 200) / 3,000
= $0.30
Find out more on variable cost per unit at https://brainly.com/question/5965421.
#SPJ1