Connect with experts and get insightful answers to your questions on IDNLearn.com. Our experts provide timely and precise responses to help you understand and solve any issue you face.

3. There are 1800 students in a school, out of which 950 are girls and the rest are
boys. If 40% of the girls and 30% of the boys come to school by public transport,
find the number of students who come to school through other modes of
transportation?


Sagot :

The number of students who come to school through other modes o transportation is 1,165.

How do we solve a percentage problem?

The number of students who come to school through other modes o transportation can be calculated as follows:

A = Number of girls that uses other modes o transportation = (100% - 40%) * 950 = 570

B = Number of boys that uses other modes o transportation = (100% - 30%) * (1800 - 950) = 595

C = Total number of studens that uses other modes o transportation = A + B = 570 + 595 = 1,165

Learn more about percentages here: https://brainly.com/question/14801224.

#SPJ1