IDNLearn.com: Where your questions are met with thoughtful and precise answers. Our experts are ready to provide in-depth answers and practical solutions to any questions you may have.
Sagot :
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
Wren is at the grocery store buying fruit. She buys x pounds of apples for $1.68 per pound. She buys 2 fewer pounds of grapes for $2.48 per pound. The cost of the fruit, before tax, is $13.76. How many pounds of each fruit is she buying?
A.
2.8 pounds of apples and 4.8 pounds of grapes
B.
3.3 pounds of apples and 1.3 pounds of grapes
C.
3.8 pounds of apples and 1.8 pounds of grapes
D.
4.5 pounds of apples and 2.5 pounds of grapes
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.