Explore IDNLearn.com's extensive Q&A database and find the answers you're looking for. Find the answers you need quickly and accurately with help from our knowledgeable and experienced experts.
Sagot :
Well, we can just divide them.
0.89 / 12 is approximately $0.07
3.29 / 18 is approximately $0.18
0.18 - 0.07 = $0.11
So the cost of cereal in 2008 is 11 cents more per ounce than the cereal in 1984.
0.89 / 12 is approximately $0.07
3.29 / 18 is approximately $0.18
0.18 - 0.07 = $0.11
So the cost of cereal in 2008 is 11 cents more per ounce than the cereal in 1984.
Firstly we need to find out how much is worth 1 ounce of cold cereals both in 1984 and 2008. Do do that we may just divide both numbers by 12:
0.89 ÷ 12 ≈ 0.07 (I rounded it to the neaerest cent as we're talking about money anyway)
3.29 ÷ 18 ≈ 0.18
So in 1984 one ounce costed $0.07, while in 2008 it costed $0.18.
To find out how much more was it in 2008, we just need to do the substraction:
$0.18 - $0.07 = $0.11
Answer: The cost of the cereals per ounce was bigger in 2008 than in 1984 by $0.11.
0.89 ÷ 12 ≈ 0.07 (I rounded it to the neaerest cent as we're talking about money anyway)
3.29 ÷ 18 ≈ 0.18
So in 1984 one ounce costed $0.07, while in 2008 it costed $0.18.
To find out how much more was it in 2008, we just need to do the substraction:
$0.18 - $0.07 = $0.11
Answer: The cost of the cereals per ounce was bigger in 2008 than in 1984 by $0.11.
We value your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more solutions.