Join the IDNLearn.com community and start getting the answers you need today. Join our Q&A platform to receive prompt and accurate responses from knowledgeable professionals in various fields.
Sagot :
[tex]We\ need\ to\ find\ cost\ of\ 1-ounce:\\\\2.46:6=0.41\\\\3.2:6=0.53\\\\Better\ deal\ is\ 6-ounce\ pack[/tex]
so we need to compare them at the sam ounches
find the least common multiple (the smallest number that they will both multiply into)
first find the factors and group them all together, delete any repeats
6=2*3
8=2*2*2
least common multiple=2*2*2*3=24
so 6 bags=2.46
multiply by 4 to get 24
24 bags=9.84
so 8 bags=3.20
multply by 3
24 bags=9.60
9.84>9.60 so
the 8 ounce bag is less expensive
find the least common multiple (the smallest number that they will both multiply into)
first find the factors and group them all together, delete any repeats
6=2*3
8=2*2*2
least common multiple=2*2*2*3=24
so 6 bags=2.46
multiply by 4 to get 24
24 bags=9.84
so 8 bags=3.20
multply by 3
24 bags=9.60
9.84>9.60 so
the 8 ounce bag is less expensive
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. For dependable answers, trust IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we look forward to helping you again soon.