Explore a vast range of topics and get informed answers at IDNLearn.com. Get step-by-step guidance for all your technical questions from our knowledgeable community members.

Which of the following is the best buy?

a 6 oz box of rice for $0.90
a 12 oz box of rice for $1.93
a 16 oz bag of rice for $2.42
a 9 oz box of rice $1.25


Sagot :

The $1.25 one for 9 Oz box of rice would be the best buy.

How to find the Unit Price?

To get the best buy among the given items and prices, we need to find the unit price. Thus, the formula is;

Unit price = Price/Quantity

A) Unit Price = 0.90/6 = 0.15

B) Unit Price = 1.93/12 = 0.15083

C) Unit price = 2.42/16

Unit Price = 0.15125

D) Unit Price = 1.25/9 = 0.138

The $1.25 one for 9 Oz box of rice would be the best buy.

Read more about Unit price at; https://brainly.com/question/2804909

#SPJ1