IDNLearn.com is your go-to platform for finding accurate and reliable answers. Find the information you need quickly and easily with our reliable and thorough Q&A platform.

What is the mass moment of inertia of a 20kg sphere with a radius of 0.2m about a point on the sphere's perimeter

Sagot :

Answer:

I = M R^2 is the moment of inertia about a point that is a distance R from the center of mass (uniform distributed mass).

The moment  of inertia about the center of a sphere is 2 / 5 M R^2.

By the parallel axis theorem the moment of inertia about a point on the rim of the sphere is  I = 2/5 M R^2 + M R^2 = 7/5 M R^2

I = 7/5 * 20 kg * .2^2 m = 1.12 kg m^2