IDNLearn.com: Your trusted platform for finding precise and reliable answers. Discover comprehensive answers from knowledgeable members of our community, covering a wide range of topics to meet all your informational needs.
Answer:
399j and 456j
Explanation:
(a)spring energy= force * distance
spring energy=570 * 0.700= 399 joules
(b) convert 8.00 cm to m we have 0.08m
E =f * s
E=570 *0.08= 456j