IDNLearn.com is designed to help you find the answers you need quickly and easily. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from knowledgeable professionals.

At the break-even point of 2000 units, variable costs are $45000, and fixed costs are $35000. how much is the selling price per unit? $40. 00 $17. 50 $22. 50 $5. 0

Sagot :

Answer:

$40/unit?

Step-by-step explanation:

I'll assume the the fixed and variable costs are for 2000 units.

Fixed Costs = $35,000

Variable Costs = $45,000

Tota Costs = $80,000

The selling price can be anything. Free and we lose $80,000; $40 each, net profit of $0; $100 each for a net profit of $120,000.

In the absence of any infoprmation regarding selling price (e.g., 50% profit margin), I'd select the $40/unit selling price since that is breakeven.