IDNLearn.com: Your trusted source for accurate and reliable answers. Our experts are ready to provide prompt and detailed answers to any questions you may have.
Sagot :
Answer: Total Cost = $200
Step-by-step explanation:
Given information
—————————-
Unit Price = $25 / 1 hr
$100 / 4 hr
Total Time = 8 hours
Derived formula from the given information
——————————————————————-
Total Cost = Unit Price × Total Time
Substitute values into the given formula
—————————————————————
Total Cost = (25) × (8)
Simplify by multiplication
—————————————-
Total Cost = $200
Hope this helps!! :)
Please let me know if you have any questions
Answer:$200
Step-by-step explanation : It says for 4 hours it is $100. 8÷4 is 2. So you do $100x2=$200.You also could of done 25×8=200
Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. IDNLearn.com is committed to your satisfaction. Thank you for visiting, and see you next time for more helpful answers.