Get comprehensive solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's experts. Our experts provide prompt and accurate answers to help you make informed decisions on any topic.

5000 nails in five boxes. the first and second boxes have 2700 nails all together. the second and the third boxes have 2000 nails all together. the third and fourth boxes have 1800 nails all together. the fourth and the fifth boxes have 1700 nails all together. how many nails are in each box

Sagot :

The number of nails in each box is: 1300, 1400, 600, 1200, and 500

Given 5000 nails in five boxes.

Let X denote the universal set.

Then n(X) = 5000.

Let A denote the first box,

B denote the second box,

C denote the third box,

D denote the fourth box, and

E denotes the fifth box.

The first and second boxes have 2700 nails altogether.

⇒n(A ∪ B) = 2700

The second and third boxes have 2000 nails altogether.

⇒n(B ∪ C) = 2000

The third and fourth boxes have 1800 nails altogether.

⇒n(C ∪ D) = 1800

The fourth and fifth boxes have 1700 nails altogether.

⇒n(D ∪ E) = 1700

We need to find out how many nails are there in each box.

That is to find out: n(A), n(B), n(C), n(D), and n(E).

Note that all these five sets are disjoint. This means that the intersection is empty.

n(A ∪ B ∪ C ∪ D) = n(A ∪ B) + n(C ∪ D) = 2700 + 1800 = 4500

n(E) = n(X) - n(A ∪ B ∪ C ∪ D) = 5000 - 4500 = 500

n(D) = n(D ∪ E) - n(E) = 1700 - 500 = 1200

n(C) = n(C ∪ D) - n(D) = 1800 - 1200 = 600

n(B) = n(B U C) - n(C) = 2000 - 600 = 1400

n(A) = n(A U B) - n(B) = 2700 - 1400 = 1300

Therefore, the number of nails in each box is 1300, 1400, 600, 1200, and 500.

Learn more at:

https://brainly.com/question/13424866

#SPJ9

We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. IDNLearn.com has the answers you need. Thank you for visiting, and we look forward to helping you again soon.