IDNLearn.com provides a collaborative environment for finding accurate answers. Get accurate and detailed answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.

PLEASE HURRY UP
Lamar needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 42 forks for $2.17. Brand B has a box of 48 forks for $3.97.
Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.


Sagot :

Answer:

A = .05 and B = .08 so A is the better buy

Step-by-step explanation:

In each case, divide total cost by number of units to get unit cost.