Find expert answers and community support for all your questions on IDNLearn.com. Ask your questions and get detailed, reliable answers from our community of knowledgeable experts.
Rosa believes she can use a division expression to find the cost per pound of ground beef when 2/3 pound sells for $4. Which statement best explains why Rosa is correct or incorrect?
A.Rosa is correct in using a division expression because the term “per” implies the quotient of the quantities before and after that word.
B.Rosa is correct in using a division expression because the cost per pound should be less than $4.
C.Rosa is incorrect in using a division expression because “cost per pound” refers to the product of the price and weight.
D.Rosa is incorrect in using a division expression because the cost per pound must be an integer.
Sagot :
We value your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Your search for solutions ends here at IDNLearn.com. Thank you for visiting, and come back soon for more helpful information.