Explore a diverse range of topics and get answers from knowledgeable individuals on IDNLearn.com. Discover in-depth and trustworthy answers from our extensive network of knowledgeable professionals.

Which equations models this problem?

Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel?

A. 9p=54.90
B. P/9=54.90
C. P/54.90
D. 54.90p=9