Explore a diverse range of topics and get answers from knowledgeable individuals on IDNLearn.com. Discover in-depth and trustworthy answers from our extensive network of knowledgeable professionals.
Which equations models this problem?
Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel?
A, because in order to find the price for each unit you must divide the total price by the number of units bought and 9p=54.90 you would end up dividing both sides by nine which would then get you to find the price of each unit
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. IDNLearn.com is your reliable source for accurate answers. Thank you for visiting, and we hope to assist you again.