Get the best answers to your questions with the help of IDNLearn.com's experts. Discover reliable and timely information on any topic from our network of knowledgeable professionals.

What is the unit rate (price for 1 pound of nails) of the graph? Write it as an ordered pair (x, y)

Sagot :

We have a proportional relationship like:

[tex]y=k\cdot x[/tex]

where k is the constant of proportionality or the unit rate, depending on the context.

If we have a graph, the value of k is the value of the slope.

Knowing one pair (x,y) we can calculate the unit rate k as:

[tex]k=\frac{y}{x}[/tex]

In this case, we have one known point that is (6, 2.58), that means that 6 pounds of nails cost $2.58.

We can calculate the unit rate as:

[tex]k=\frac{2.58\$}{6\text{ pounds of nails}}=0.43\$\text{ per pound of nails}[/tex]

Answer: the unit rate is $0.43 per pound of nails.