Get expert insights and community support for your questions on IDNLearn.com. Find the solutions you need quickly and accurately with help from our knowledgeable community.
Sagot :
Answer:
The given values in the question are
[tex]\begin{gathered} Volume=600ml \\ time=820\text{ minutes} \end{gathered}[/tex]Step 1:
Convert the time from minutes to hours
[tex]\begin{gathered} 60\text{ minutes = 1hour} \\ 820\text{ minutes = x hours} \\ cross\text{ multiply, we will have} \\ 60\times x=820\times1 \\ \frac{60x}{60}=\frac{820}{60} \\ x=\frac{41}{3}hrs \end{gathered}[/tex]Step 2:
Calculate the rate at which the IV is use in ml/hr using the formula below
[tex]rate(\frac{ml}{hr})=\frac{volume(ml)}{time(hr)}[/tex]By substituting the values, we will have
[tex]\begin{gathered} rate(\frac{ml}{hr})=\frac{volume(ml)}{t\imaginaryI me(hr)} \\ rate(\frac{ml}{hr})=\frac{600ml}{\frac{41}{3}hrs} \\ rate(\frac{ml}{hr})=600ml\div\frac{41}{3}hrs \\ rate(\frac{ml}{hr})=600ml\times\frac{3}{41} \\ rate(\frac{ml}{hr})=\frac{1800ml}{41hrs} \\ rate(\frac{ml}{hr})=43.90\text{ }\frac{ml}{hr} \end{gathered}[/tex]Hence,
The final answer = 43.90 ml/hr
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Your search for solutions ends at IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we look forward to helping you again.