IDNLearn.com is designed to help you find the answers you need quickly and easily. Ask anything and receive well-informed answers from our community of experienced professionals.

Derrick went to the grocery store and purchased of a pound of ham for $6.99 per pound, of a pound of cheese for $3.99 per pound, a loaf of bread for $2.49, and 1 gallon of milk for $2.89. The sales tax on food items in his state is 4.3%. What is Derrick's total for the groceries after tax? Round your answer to the nearest cent.

Derrick Went To The Grocery Store And Purchased Of A Pound Of Ham For 699 Per Pound Of A Pound Of Cheese For 399 Per Pound A Loaf Of Bread For 249 And 1 Gallon class=

Sagot :

[tex]\begin{gathered} \frac{3}{4}\text{ pounds of ham = \$6.99 per pound} \\ \frac{1}{4}\text{ pounds of ch}eese=\text{ \$3.99 per pound} \\ a\text{ loaf of bread=\$2.49} \\ 1\text{ gallon of milk= \$2.89} \end{gathered}[/tex]

The total purchase is

[tex]\begin{gathered} 1\text{ pounds of ham= \$6.99} \\ \frac{3}{4}\text{ pounds =}\frac{3}{4}\times6.99=\frac{20.97}{4}=\text{ \$}5.2425 \\ \\ 1\text{ pound of che}ese=\text{ \$3.99} \\ \frac{1}{4}\text{ pound of che}ese=\frac{1}{4}\times3.99=\text{ \$}0.9975 \\ \\ \text{total}=0.9975+5.2425+2.49+2.89=\text{ \$}11.62 \end{gathered}[/tex]

After paying tax his total will be

[tex]\begin{gathered} \frac{4.3}{100}\times11.62=\frac{49.966}{100}=\text{ \$}0.49966 \\ \\ \text{total}=0.49966+11.62=\text{ \$}12.11966 \\ \text{total}=\text{ \$}12.12 \end{gathered}[/tex]

Thank you for participating in our discussion. We value every contribution. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. Let's create a dynamic and informative learning environment together. Discover the answers you need at IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we hope to see you again for more solutions.