Get comprehensive solutions to your problems with IDNLearn.com. Whether it's a simple query or a complex problem, our community has the answers you need.

Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purchased different quantities of the same notebook andthumb drive. Troy bought three notebooks and two thumb drives for $43. Lisa bought three notebooks and threethumb drives for $57. Find the cost of each notebook and each thumb drive.

Sagot :

System of Equations

Let:

x = cost of each notebook.

y = cost of each thumb drive.

Three notebooks and 2 thumb drives cost $43, thus:

3x + 2y = 43

Three notebooks and three thumb drives cost $57, thus:

3x + 3y = 57

Subtracting both equations:

3x - 3x + 3y - 2y = 57 - 43

Simplifying:

y = 14

Substituting into the first equation:

3x + 28 = 43

Subtracting 28:

3x = 15

Dividing by 3:

x = 5

Each notebook cost $5 and each thumb drive cost $14