IDNLearn.com: Where your questions meet expert advice and community support. Discover prompt and accurate answers from our community of experienced professionals.

Learn with an example An 8-pack of sweatshirts costs $76.72. What is the unit price? per sweatshirt

Sagot :

[tex]\begin{gathered} \text{ \$76.72 is the price for 8-packs} \\ So,\text{ } \\ \text{Unit price}\Rightarrow\frac{76.72}{8}=\text{ \$9.59\$} \end{gathered}[/tex]