IDNLearn.com connects you with experts who provide accurate and reliable answers. Our experts are ready to provide in-depth answers and practical solutions to any questions you may have.
Part I. In a gallon, there are 8 pints.
Part II. If Marty bought multiple pints, he will spend:
[tex]8\text{ pints}\cdot0.59=\text{ \$4.72}[/tex]Part III. Marty would save:
[tex]4.72-3.89=\text{ \$0.83}[/tex]Marty would save $0.83 by buying the gallon jug instead of multiple pints.