Discover the best answers to your questions with the help of IDNLearn.com. Get accurate and detailed answers to your questions from our dedicated community members who are always ready to help.
Sagot :
SOLUTION
We were asked to find how far the screw will fall in 11 seconds.
How far simply means the distance. So we will find the distance using the formula they gave to us.
[tex]\begin{gathered} So\text{ from the formula }\sqrt[]{d}\text{ = t . 2.8, } \\ \sqrt[]{d}\text{ = t }\times\text{2.8, d = distance that we want to find, t = time = 11seconds} \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} \sqrt[]{d\text{ }}\text{ = 2.8t, when we multiply t by 2.8 } \\ \text{Now, we will take the square of both sides to remove the }\sqrt[]{\text{ }}\text{ } \\ (\sqrt[]{d})^2=(2.8t)^2 \\ d=(2.8\times11)^2 \\ d=30.8^2 \\ d\text{ = 948.64} \\ d\text{ = 948.6 to the nearest tenth} \end{gathered}[/tex]Therefore, the answer is 948.6 to the nearest tenth
Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more solutions.